Кафедра історії України та всесвітньої історії

Постійне посилання на фондhttps://dspace.cusu.edu.ua/handle/123456789/26

Переглянути

community.search.results.head

Зараз показуємо 1 - 9 з 9
  • Ескіз
    Документ
    Радянська агресія в Афганістані (1979–1989 рр.) і американсько-пакистанські відносини
    (2022) Ковальков, Олександр Леонідович; Kovalkov, O. L.
    (ua) У статті на підставі переважно американських і пакистанських документів і мемуарної літератури досліджено вплив агресії СРСР в Афганістані в 1979–1989 рр. на відносини між США і Пакистаном. Радянська інтервенція в Афганістан зумовила погіршення радянсько-американських відносин, згортання «розрядки» і загострення «холодної війни». Одним із проявів цього стала підтримка Сполученими Штатами афганської опозиції. США потребували союзників у цій політиці, одним з яких став Пакистан. Він був затиснутий між окупованим радянськими військами Афганістаном і недружньою Індією, тож потребував надійних союзників. До того ж у Пакистані розмістилися штаб-квартири афганських опозиційних партій, знайшли притулок майже 3 млн. біженців і були облаштовані табори підготовки моджахедів. США і Пакистан були зацікавлені у співпраці. Доведено зумовленість зміни формату американсько-пакистанських відносин громадянською війною в Афганістані та залученням у неї СРСР на боці правлячої Народно-Демократичної Партії Афганістану. З’ясовано, що відносини між США і Пакистаном у 1980-і рр. розвивались у двох напрямках: офіційному і прихованому. Під впливом афганської кризи США поступилися своїми принципами. Попри диктаторський режим і порушення умов ядерного нерозповсюдження США значно розширили військово-технічну й економічну допомогу Пакистану. Це значно посилило обороноздатність країни і посилило позиції режиму М. Зіяуль-Хака. Пакистан перетворився на одного з головних союзників США у регіоні загалом і в їх підтримці опозиції в афганській кризі зокрема. Важливою була таємна співпраця Центрального розвідувального управління США і пакистанської Міжвідомчої розвідки з фінансування і постачання військового майна афганським моджахедам, надання їм розвідувальних даних, сприяння у виготовленні та поширенні пропагандистських матеріалів тощо. Це мало помітний вплив на перебіг Афганської війни, значно посилило здатність моджахедів протистояти радянським військам і збільшило згубні наслідки афганської авантюри для СРСР. Після виведення радянських військ з Афганістану Пакистан втратив для США стратегічне значення, більшість програм американсько-пакистанського співробітництва були згорнуті.
  • Ескіз
    Документ
    Нова історія Азії та Африки
    (ПП «Центр оперативної поліграфії “Авангард”», 2017) Ковальков, Олександр Леонідович; Kovalkov, O. L.
  • Ескіз
    Документ
    Країни Азії та Африки (ХХ – поч. ХХІ ст.)
    (Озеров Г. В., 2022) Ковальков, Олександр Леонідович; Kovalkov, O. L.
  • Ескіз
    Документ
    Вершино-Кам’янка : Історія
    (Центр оперативної поліграфії «Авангард», 2019) Ковальков, Олександр Леонідович; Kovalkov, O. L.
  • Ескіз
    Документ
    СРСР в Афганістані (1978–1991 рр.): остання спроба експорту соціалізму
    (Мачулін, 2021) Ковальков, Олександр Леонідович; Kovalkov, O. L.
  • Ескіз
    Документ
    Колоніалізм в історії країн Сходу
    (Кіровоград: ПП «Центр оперативної поліграфії “Авангард”», 2014) Ковальков, Олександр Леонідович; Kovalkov, O. L.
  • Ескіз
    Документ
    Позиція радянського керівництва щодо «афганського питання» напередодні та після виведення радянських військ із Афганістану (1985–1991 рр.)
    (2021) Ковальков, Олександр Леонідович; Kovalkov, O. L.
    (ua) У статті на підставі різноманітних джерел та наукової літератури проаналізовано під-ходи радянського керівництва щодо політики СРСР в Афганістані в 1985–1991 рр. Доведено, що на їх вироблення впливали складна військово-політична ситуація в Афганістані й усві-домлення Москвою безперспективності військових засобів урегулювання конфлікту. Значний вплив мали також наростання кризових явищ в економіці та погіршення міжнародного ста-новища СРСР. Головною метою політики нового радянського керівництва в «афганському питанні» було проголошено виведення звідти радянських військ. З’ясовано, що в радянському керівництві існували різні підходи до афганської політики СРСР, які не завжди співпадали з офіційною позицією Москви. Це ускладнювало й затягувало врегулювання «афганської кризи», негативно впливало на внутрішню і зовнішню політику СРСР. Лише тверда позиція М.С. Гор-бачова та частини його оточення уможливила підписання Женевських угод та їх дотримання Радянським Союзом. Головним елементом їх реалізації стало своєчасне виведення радянських військ із Афганістану. З’ясовано, що для радянського керівництва виведення радянських військ із Афганістану розглядалося як важливий елемент реалізації «нового політичного мислення» та налаго-дження діалогу із західними країнами. Утім, це не означало відмови від усебічної підтримки Радянським Союзом афганського марксистського режиму М. Наджибулли. І перед, і після виведення своїх військ СРСР надавав значну політичну, фінансово-економічну та військово-технічну допомогу Афганістану і сприяв його реформуванню шляхом «соціалістичної орієн-тації». Це дало змогу афганському урядові впродовж двох років успішно протистояти опо-зиції в громадянській війні. Лише серпневий 1991 р. путч, криза і розпад Радянського Союзу змусили Москву відмовитися від підтримки режиму М. Наджибулли. Це й визначило його падіння у квітні 1992 р.
  • Ескіз
    Документ
    Інформативна цінність земської статистики в досліджені соціальної історії пореформеного села (на прикладі Олександрійського повітового земства)
    (РВВ ЦДПУ ім. В. Винниченка, 2018) Ковальков, Олександр Леонідович; Kovalkov, O. L.
    (uk) У статті проаналізовано земські статистичні матеріали як тип історичних джерел з історії України другої половини ХІХ – початку ХХ ст. на прикладі Олександрійського повіту Херсонської губернії. Доведено, що вивчення матеріалів земської статистики дозволяє всебічно дослідити усі складові соціальної історії українського пореформеного села. Окреслено головні підходи до методики використання земських статистичних джерел у локально-історичних дослідженнях.
  • Ескіз
    Документ
    Повстання «Аллах Акбар!» Кабул, лютий 1980 р.
    (РВВ ЦДПУ ім. В. Винниченка, 2018) Ковальков, Олександр Леонідович; Kovalkov, O. L.
    (uk) Стаття присвячена малодослідженому епізоду історії Демократичної республіки Афганістан та початкового етапу радянської окупації цієї країни –повстанню «Аллах Акбар!» У дослідженні на основі розрізнених повідомлень радянської офіційної періодики (передусім газети «Правда») і свідчень очевидців тих подій відтворені обставини, передумови, хід, масштаби і наслідки кабульських подій лютого 1980 р. Автор доводить, що повстання «Аллах Акбар!» стало першою організованою масовою акцією протесту афганського суспільства проти радянського вторгнення і окупації країни. Воно справило значний вплив на настрої афганського і радянського керівництва і справило визначальний вплив на повномасштабне втягнення СРСР в афганську кризу.