Факультет історії, бізнес-освіти та права

Постійне посилання на фондhttps://dspace.cusu.edu.ua/handle/123456789/9

Переглянути

community.search.results.head

Зараз показуємо 1 - 10 з 747
  • Ескіз
    Документ
    1944 рік : Європейський та український виміри подій
    (РВВ ЦДУ ім. В. Винниченка, 2024)
    (ua) У збірнику представлено стислий виклад доповідей і повідомлень, поданих на Всеукраїнську наукову конференцію «1944 рік: Європейський та український виміри подій (до 80-річчя висадки союзників у Нормандії та деокупації України), яка відбулася на базі кафедри історії України та всесвітньої історії Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка 24 жовтня 2024 року.
  • Ескіз
    Документ
    Висвітлення воєнних дій СРСР у Демократичній республіці Афганістан у радянській науковій, науково-популярній літературі та публіцистиці
    (2020) Ковальков, Олександр Леонідович
    (ua) У статті досліджено наукові, науково-популярні та публіцистичні праці, видані в СРСР у 1980 – 1991 рр. і які присвячені радянській агресії в Демократичній республіці Афганістан. Проаналізовано регуляторну базу, яка визначала зміст і характер інформації, що могла бути оприлюднена на сторінках радянських видань. Простежено еволюцію офіційної версії участі Радянського Союзу в афганській кризі та її відображення в науковій літературі та публіцистиці. Встановлено роль цензури та пропагандистську спрямованість більшості публікацій, виокремлено етапи, під час яких висвітлення афганських подій зазнавало змін.
  • Ескіз
    Документ
    Кінематограф у Єлисаветграді в перші роки свого існування
    (РВВ ЦДУ ім. В. Винниченка, 2024) Грінченко, Віктор Григорович
  • Ескіз
    Документ
    «Пролетаризація» вищої школи на Півдні України в першій половині 1920‑х рр.
    (2023) Грінченко, Віктор Григорович
    (ua) Стаття присвячена висвітленню курсу на «пролетарізацию» вищої школи, започаткованому в період ранньої радянської доби. Розглядаються прояви відповідних тенденцій у південних регіонах УСРР в першій половині 1920-х років. В якості джерел залучені різнопланові матеріали тогочасної газетної періодики. Характер та зміст цих публікацій залишають можливості продовження розгляду цієї тематики в розрізі окремих регіонів України, і одним із джерел цього може слугувати газетна періодика. Метою роботи є, використовуючи її, висвітлити деякі процеси «пролетаризації» вищої школи у південних регіонах тодішньої УСРР в першій половині 1920-х рр. за активного використання статистичних методів дослідження. Розглянуті деякі аспекти практичної реалізації політики «пролетаризації», пов’язані із змінами у структурі студентства. Зроблено висновок, що процеси формування контингенту «пролетарського» студентства на Півдні України значною мірою відображали тодішні загальнореспубліканські середні показники, або навіть і випереджали їх.
  • Ескіз
    Документ
    І. С. Романченко як дослідник болгарського періоду життя й діяльності Михайла Драгоманова
    (Видав. дім "Гельветика", 2024) Грінченко, Віктор Григорович
    (ua) У статті розглядається внесок українського літературознавця Івана Савича Романченка (1894–1977) у дослідження софійського періоду в біографії видатного українського вченого, громадського та політичного діяча Михайла Петровича Драгоманова. Дотепер відповідний аспект досліджень І. С. Романченка найбільш повно знайшов своє відображення в монографії Антоніни Якімової «Болгарський період життя професора Михайла Драгоманова». Беручи до уваги наведені в цій монографії факти й висновки, автор статті мав на меті додати деякі нові матеріали для більш повного розкриття окресленої проблематики. Наголошено та доповнено факти про відповідні творчі контакти І. С. Романченка з болгарськими вченими Симеоном Русакієвим, Михаїлом Арнаудовим, Петком Атанасовим, Крумкою Шаровою, а також з українським скульптором в еміграції (у Болгарії) Михайлом Паращуком. Акцентовано на безпосередньому внеску І. С. Романченка в дослідження болгарського періоду життя і діяльності М. П. Драгоманова, який знайшов своє відображення в науковому процесі 1950–1970-х років. Висвітлено ключові ідеї його статті «Михайло Драгоманов у Болгарії» (1958), деякі характерні оцінки тогочасними науковцями третього розділу монографії Давида Заславського та Івана Романченка «Михайло Драгоманов. Життя і літературно-дослідницька діяльність» (1964), який присвячено болгарському етапу його біографії та ін. Більш ґрунтовно висвітлено й доповнено ексклюзивними фотографіями матеріали про перебування І. С. Романченка (на запрошення Софійського університету) в Болгарії наприкінці 1971 року. Програма його візиту сприяла активізації українсько-болгарських зв’язків у сфері драгоманознавства. Зроблено висновок, що І. С. Романченко став одним із перших українських радянських науковців, який почав ґрунтовно досліджувати болгарський період життя та діяльності М. П. Драгоманова. Зауважено, що на вивчення ним цього аспекту драгоманознавства, як і взагалі всієї спадщини Драгоманова, безумовно впливав ідеологічний чинник, необхідність узгодження з канонами радянського суспільствознавства. Але оприлюднення та аналіз ним для тодішніх читачів в УРСР і поза нею нових джерел, маловідомих сюжетів з життя та творчості М. П. Драгоманова мали для свого часу досить вагоме значення і нині становлять науковий інтерес.
  • Ескіз
    Документ
    Мар’ян Панасюк : деякі відомості з біографії митця
    (2024) Грінченко, Віктор Григорович
    (ua) Розглядаються окремі факти біографії і творчої діяльності українського скульптора Мар’яна Панасюка періоду 1920-х – 1930-х рр., який став жертвою сталінського тоталітарного режиму. В якості джерел використані переважно матеріали української журнальної та газетної періодики.
  • Ескіз
    Документ
    До історії протидії корупції засобами образотворчого мистецтва
    (2023) Поляруш, Світлана Іванівна
    (ua) У статті зроблена спроба висвітлення особливостей викриття корупції відомими художниками різних епох і різних країн притаманними їм засобами мистецтва. Показано, що розуміння шкідливості і небезпеки корупційних проявів існувало в суспільстві ще з часів Відродження. Авторка охарактеризувала специфічні засоби впливу митців на суспільство в історичному контексті. (en) The article attempts to illuminate the peculiarities of exposing corruption by renowned artists from different epochs and countries, using the artistic means inherent to them. It demonstrates that the understanding of the harmfulness and danger of corrupt practices has existed in society since the Renaissance. The author characterizes the specific means of influence of artists on society in a historical context.
  • Ескіз
    Документ
    Гендерна дискримінація: питання прояву та протидії
    (2024) Поляруш, Світлана Іванівна
  • Ескіз
    Документ
    Адміністративна відповідальність
    (2024) Поляруш, Світлана Іванівна
    (ua) Практикум з навчальної дисципліни «Адміністративна відповідальність» складений на основі новітнього українського і зарубіжного законодавства, міжнародних угод, практики їх застосування. Пропонуються плани семінарів з кейсами юридичних ситуацій, різноманітні завдання для самостійного опрацювання: виконання тестів та індивідуальних завдань. Видання рекомендоване для використання здобувачами освіти спеціальності 081 Право, першого (бакалаврського) рівня вищої освіти.