Кафедра історії України та всесвітньої історії

Постійне посилання на фондhttps://dspace.cusu.edu.ua/handle/123456789/26

Переглянути

community.search.results.head

Зараз показуємо 1 - 10 з 10
  • Ескіз
    Документ
    Костянтин Симонов та Євген Долматовський про Зелену Браму: два погляди на одну проблему
    (РВВ ЦДПУ ім. В. Винниченка, 2019) Чорний, Олександр Васильович; Філоретова, Лариса Мартіївна; Chornyi, Oleksandr Vasylovych; Filoretova, Larysa Martiyivna
    (ua) Традиційно піонером у дослідженні історії оточених 6-ї й 12-ї армій Південно-Західного фронту вважається Є. А. Долматовський, який на початку 1980-х років підготував та опублікував видання “Зеленая Брама: Документальная легенда об одном из первих сражений Великой Отечественной войни”. Саме його дещо завуальована документальна праця, яку він сам назвав документальною легендою, тоді ознайомила увесь СРСР з трагічними подіями літа 1941 року в лісовому урочищі Зелена Брама на Кіровоградщині. Але, як виявляється Є. А. Долматовський був не першим дослідником в СРСР, який торкався цієї проблеми. У середині 1960-х років активно історією оточених 6-ї й 12-ї армій займався відомий радянський письменник К. М. Симонов, який в СРСР фактично вперше підняв на щит окреслену проблему, але його науково-публіцистичні розвідки про оточенців у Зеленій Брамі, про командарма П. Г. Понєдєліна та комкора М. К. Кириллова в той час в СРСР надруковані не були. Вони побачили світ лише в другій половині 1980-х років. У пропонованій розвідці автори проаналізували причини замовчування в СРСР доробку К. М. Симонова з окресленої проблеми, а також порівняли його погляди і Євгена Долматовського на проблему оточених армій на Кіровоградщині.
  • Ескіз
    Документ
    Опанас Михалевич в суспільно-політичному житті Єлисаветграда другої половини ХІХ століття
    (РВВ ЦДУ ім. В. Винниченка, 2023) Філоретова, Лариса Мартіївна
  • Ескіз
    Документ
    Військові формування та герої франко-російської війни 1812 – 1814 років в історії Єлисаветградського та Олександрійського повітів херсонської губернії
    (РВВ ЦДПУ ім. В. Винниченка, 2018) Чорний, Олександр Васильович; Чёрный, Александр Васильевич; Chornyi, Oleksandr Vasylovych; Філоретова, Лариса Мартіївна; Филоретова, Л. М.; Filoretova, Larysa Martiyivna
    (uk) Стаття присвячена участі українського народу у франко-російській війні 1812–1814 років. У пропонованому дослідженні на основі документальних джерел та дотичних до заявленої теми публікацій узагальнено матеріали про участь у франко-російській війні Єлисаветградського та Олександрійського гусарських полків, сформованих на території Центральної України. Також у роботі представлені відомості про окремих учасників війни, життя і військова служба яких тісно пов’язані з історією вище згаданих військових формувань та історією Єлисаветградського і Олександрійського повітів Херсонської губернії. Дослідження розраховане на спеціалістів, які займаються історією Наполеонівських війн, історичною регіоналістикою, генеалогією, історією військових формувань ХІХ століття.
  • Ескіз
    Документ
    Герої війни 1812 року в історії Центральної України
    (Інститут історії України НАН України, 2013) Чорний, Олександр Васильович; Філоретова, Лариса Мартіївна
    (uk) Дослідження присвячене героям війни 1812 року, життя й військова служба яких пов’язані з історією Центральної України. Особливий акцент зроблено на представленні їхніх портретних зображень у Військовій галереї Зимового палацу, яку історики вважають почесним визнанням заслуг російського генералітету у війні з французами.
  • Ескіз
    Документ
    Заснування системи військових поселень на півдні України
    (КДПУ ім. В. Винниченка, 2005) Філоретова, Лариса Мартіївна
  • Ескіз
    Документ
    Ліквідація неписемності серед дорослого населення Єлисаветградщини в 1920-х роках
    (КДПУ ім. В. Винниченка, 2010) Філоретова, Лариса Мартіївна
    (uk) У статті досліджуються проблеми освітньої політики в Україні в добу національно-культурного піднесення 1920-х років та їх реалізація серед дорослого населення Єлисаветградщини.
  • Ескіз
    Документ
    Боротьба професійних об’єднань учителів в Україні проти панівного ладу протягом другої половини 1907 року
    (КДПУ ім. В. Винниченка, 2008) Філоретова, Лариса Мартіївна
    (uk) У статті розкривається антиурядова діяльність українського учительства в другій половині 1907 року, форми легальної боротьби проти самодержавства за політичні й національні права українського народу.
  • Ескіз
    Документ
    Викладачі історичного факультету - учасники Великої Вітчизняної війни
    (КДПУ ім. В. Винниченка, 2014) Філоретова, Лариса Мартіївна
    Стаття присвячена викладачам історичного факультету КДПУ ім. В. Винниченка, їхньому професійному становленню та участі у бойових діях в роки Великої Вітчизняної війни.
  • Ескіз
    Документ
    Опозиційна діяльність учителів України на сторінках періодичної преси в міжреволюційний період (1907-1917 роки)
    (КДПУ ім. В. Винниченка, 2012) Філоретова, Лариса Мартіївна
    У статті розглядається діяльність опозиційно налаштованих учителів України в боротьбі за національні права українського народу, яка знайшла розкриття на сторінках тогочасних газет і журналів.
  • Ескіз
    Документ
    Кіровоградський період у викладацькій й науковій діяльності професора В. В. Крутікова (1981 -1998 рр.)
    (КДПУ ім. В. Винниченка, 2012) Філоретова, Лариса Мартіївна; Кіян, Олександр Іванович
    У статті розглядається науково-педагогічна діяльність професора В. В. Крутікова на історичному факультеті КДПУ в період з 1981 по 1998 рр.