Факультет української філології, іноземних мов та соціальних комунікацій

Постійне посилання на фондhttps://dspace.cusu.edu.ua/handle/123456789/4

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 9 з 9
  • Ескіз
    Документ
    Граматична система говірки за даними дескрипції: іменникові форми
    (ДонНУ ім. Василя Стуса, 2021) Громко, Тетяна Василівна
    (ua) У статті описується система іменникових форм за даними моноговіркової дескрипції української степової говірки села Піщаний Брід Добровеличківського району Кіровоградської області. Аналіз мовних даних на основі корпусу говіркових текстів демонструє переваги у діагностиці спонтанних виявів іменникових форм у різноманітних виражальних конструкціях. Окремі іменникові словоформи та словосполучення з іменниками як реалізація морфологічних особливостей говірки установлені у процесі еліцитації при збиранні польового матеріалу. Проаналізовані іменникові форми поодиноко виявляють релевантні риси більшості українських діалектів, однак ряд граматичних ідіомем вже на цьому етапі можна трактувати як вузькодіалектні явища. Моноговіркова дескрипція граматичної системи проєктує у застосуванні сучасних лінгвістичних дослідницьких процедур екстраполяцію моноговіркових іменникових форм як сегмента подальших діалектологічних морфологічних студій.
  • Ескіз
    Документ
    Cловотвірна морфонологія нульсуфіксальних девербативів у сучасній українській мові
    (2007) Демешко, Інна Миколаївна
    (ua) У статті встановлено механізми впливу на структуру нульсуфіксальних девербативів, виявлено морфонологічні позиції, релевантні для питомих віддієслівних іменників, утворених способом нульової суфіксації, встановлено морфологічні типи нульсуфіксальних дериватів із морфонологічними різновидами, з’ясовано особливості морфонологічних моделей безафіксних девербативів в українській мові.
  • Ескіз
    Документ
    Перспективи розвитку системи словозміни іменників у сучасній українській мові
    (КОД, 2019) Ковтюх, Світлана Леонідівна; Kovtiukh, Svitlana
    (uk) У статті проаналізовано пропозиції робочої групи Української національної комісії з питань правопису щодо відмінювання іменників, опубліковані в проекті «Українського правопису» (2018), також розглянуто зауваження та пропозиції в указаній сфері, оприлюднені у звіті про громадське обговорення проекту «Українського правопису» в новій редакції, уміщеного на сайті МОН. Крім того, окреслено перспективи розвитку системи словозміни іменників з урахуванням напрацювань у галузі морфологічної парадигматики.
  • Ескіз
    Документ
    Іменник та його категорії через призму стилістики (на матеріалі німецької мови)
    (КОД, 2018) Токарєва, Тетяна Станіславівна; Токарева, Татьяна Станиславовна; Tokaryeva, T. S.
    (uk) У статті подається огляд стилістичної сторони категоріально-граматичних форм іменника в німецькій мові (категорія відмінка, роду, числа, артикль) та розглядаються особливості їх вживання у різних функціональних стилях. На основі аналізу опрацьованого фактичного матеріалу подані основні характерні ознаки іменника та його категорій з точки зору створення стилістичного ефекту. Граматична стилістика, зокрема морфологічна, зосереджує свою увагу головним чином на стилістичних аспектах варіантних граматичних форм, на стилістичних функціях граматичних категорій, на інших стилістичних явищах, викликаних морфологічною структурою, тобто досліджуються ті морфологічні одиниці, які мають виразне стилістичне забарвлення і порівняно легко підлягають лінгвістичному аналізу. Особливості морфологічного складу німецької мови в аспекті стилістики виявляються у кількісному розподілі тих чи інших морфологічних структур і форм у функціональних стилях та у «прив ’язці» окремих морфологічних форм до певного функціонального стилю. Завдання статті полягає у розгляді стилістичної сторони категоріально-граматичних форм іменника в німецькій мові та їх вживання у різних функціональних стилях. Іменник дозволяє охоплювати у формі слова певні данності як окремі речі і робить їх доступними у мовленні при допомозі категорій відмінка, роду та числа. Оскільки різний ступінь частотності вживання тих чи інших морфологічних форм пов'язаний з їх приналежністю до книжно-писемного чи усно-розмовного типу мовлення, те у писемному мовленні більш активними є саме іменники, що дає змогу визначення такої організації мовлення, як «номінативного стилю». Іменниковий стиль часто є типовим для офіційно-ділової мови, мови науки, законів, бюрократії, але водночас саме іменники надають таким текстам чіткості та компактності У результаті дослідження виявлено, що використання частин мови фактично не залежить від мовця та його вподобань, а визначається об’єктивно, зумовлюється тим, що саме стало об’єктом і причиною мовлення. Стилістико-морфологічні прийоми, в основі яких лежить іменник та його категоріальні ознаки, такі як рід, число, відмінок, означеність та неозначеність, є досить широковживаними у різних функціональних стилях сучасної німецької мови. Завдяки їх використанню досягається головна мета спілкування — вплив на читача або слухача. Суб’єктивно-модальні відтінки морфологічних структур з іменниками сягають від вираження динамізму — до створення статичних картин.
  • Ескіз
    Документ
    Категорія роду українського іменника: деякі самобутні риси й тенденції розвитку
    (Видавець Лисенко В. Ф., 2017) Нестеренко, Тетяна Анатоліївна
    (uk) У статті розглянуто категорію роду іменника української мови, з’ясовано, які особливості визначили її самобутній характер, визначено зміни й тенденції розвитку категорії роду в українській мові. Доведено, що самобутні риси категорії роду українського іменника формувалися в давньоукраїнський період. Вони виявляються в специфічному поділі на роди, особливих порівняно з іншими слов’янськими мовами флексіях українських іменників. Міжслов’янські відмінності в роді іменників є лише окремими рисами оригінального характеру української мови, цілісну картину якого можна вималювати за умови ґрунтовного дослідження її самобутніх виявів.
  • Ескіз
    Документ
    Studying theoretic english grammar: key problems and the ways of their solution (based on the study of the noun)
    (КДПУ ім. В. Винниченка, 2017) Kozii, Оlhа Bоrysivna; Козій, Ольга Борисівна; Козий, Ольга Борисовна
    (uk): У статті розглядаються шляхи вивчення теоретичних засад граматики англійської мови; вивчаються основні труднощі, з якими стикаються студенти, які до того працювали переважно у сфері практичної граматики; запропоновано систему вправ, які б допомогли встановити зв’язки між теоретичним та практичним аспектом.
  • Ескіз
    Документ
    Динаміка чоловічого іменникá селища Компаніївки
    (Видавець Лисенко В. Ф., 2015) Волчанська, Ганна Василівна; Нога, Юлія
    (uk) У статі описано історію становлення системи особових чоловічих імен селища Компаніївка, охарактеризовано їх етимологічні особливості, визначено якісний і кількісний склад іменникá на різних хронологічних зрізах.
  • Ескіз
    Документ
    Динаміка жіночого іменника селища Компаніївки
    (Видавець Лисенко В. Ф., 2016) Волчанська, Ганна Василівна; Нога, Юлія
    (uk) У статі описано історію становлення системи особових жіночих імен селища Компаніївка, охарактеризовано їх етимологічні особливості, визначено якісний і кількісний склад іменника на різних хронологічних зрізах.
  • Ескіз
    Документ
    Реформування правопису великої та малої літери у сучасній німецькій мові
    (КДПУ ім. В. Винниченка, 2014) Хоменко, Тетяна Анатоліївна
    (uk) У статті розглядаються питання орфографії німецької мови. Характеризується один з важливих аспектів орфографічної реформи 1996 р.: зміни у правилах правопису, зокрема написання великої та малої літери на початку іменників, субстантивованих частин мови, займенникових звертань, порядкових та кількісних числівників, найвищого ступеню порівняння прикметників у групах слів та словосполученнях. Обмірковується доцільність реформування цих правил у німецької мови.