Факультет педагогіки, психології та мистецтв

Постійне посилання на фондhttps://dspace.cusu.edu.ua/handle/123456789/48

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 10
  • Ескіз
    Документ
    Irano – Slavica: историко-словообразовательные параллели
    («Астропринт», 2019) Іліаді, Олександр Іванович; Iliadi, A. I.
    (uk) У статті наведені результати дослідження, присвяченого вивченню словотвору в іранських та слов’янських мовах у порівняльно-історичному аспекті. Завданням статті був зіставний аналіз іранських та слов’янських лексем, що мають спільні індоєвропейські корні, в синхронії та діахронії. В частності, розглядалась їх етимологія та особливості функціонування на сучасному етапі. У процесі дослідження було підтверджено гіпотезу про спільну індоєвропейську спадщину для словотвору двох груп мов (іранських і слов’янських). У той же час було знайдено докази наявності спільних іновацій доби слов’яно-іранських контактів. Було здійснено детальний аналіз прототипів і дериватів із виокремленням типологічно спільних і конкретно мовних особливостей дерівації. Методологія цього дослідження включала індуктивний та дедуктивний методи, а також метод контрастивного аналізу. Проаналізовані словотвірні паралелі та одержані висновки мають велике значення для порівняльно-історичного та загального мовознавства. Компаративістика оперує також типологічним орієнтиром: не завжди важлива тільки наявність морфологічно ідентичних і хронологічно близьких комплексів (послідовностей морфем) у двох близько споріднених мовах; важлива типологічна близькість процесів модифікації структури слова, коли для цього використовується той самий елемент. Це свідчить про потенційну можливість однакового розвитку групи близькоспоріднених одиниць різних мов. Перспектива у дослідженні цієї проблеми в різних групах індоєвропейських мов.
  • Ескіз
    Документ
    Заметки по лексической реконструкции. І
    (КОД, 2019) Іліаді, Олександр Іванович; Iliadi, Alexandr
    (uk) Дослідження присвячене проблемам реконструкції реліктових лексем, які були втрачені в апелятивному словнику,проте збереглися в ономастичному середовищі через його здатність консервувати мовну архаїку (лексичну, морфологічну). Будучи практично невичерпним ресурсом для досліджень із етимології та лінгвістичної реконструкції, ономастика (топонімія й антропонімія) постачає цінний матеріал, корисний не лише для відновлення елементів власного, питомого словника (і навіть цілих фрагментів генетичних гнізд) певної мови, ай для виділення найдавнішого лексичного прошарку, залишеного в ній іншою мовною культурою.
  • Ескіз
    Документ
    Этимологические заметки по славянской лексике. 65–77
    (ЦДПУ ім. В. Винниченка, 2017) Іліаді, Олександр Іванович; Iliadi, А. І.
    (uk) У статті, що продовжує авторський цикл етимологічних досліджень зі слов’янської лексики, наведені результати етимологічного аналізу ряду слів, які належать до найдавнішого хронологічного шару слов’янського словника. Реконструйовані в процесі етимологічної процедури праслов’янські форми, ізольовані в системі праслов’янського словотворення, можуть бути підставою також і для відновлення відповідних індоєвропейських прототипів. Окрім питомо слов’янських слів, дослідження дозволило виявити кілька іншомовних лексем, які досить давно потрапили до слов’янського словника.
  • Ескіз
    Документ
    О некоторых иранизмах славянского словаря. ІІІ
    (2013) Іліаді, Олександр Іванович
    (ru) Статья посвящена этимологическому анализу нескольких лексем, структура которых не находит удовлетворительного объяснения в системе славянского словообразования. Согласно процедуре этимологического исследования, слова, морфологически неделимые уже в древнейшую эпоху, трактуются как реликтовые (фондовые), т. е. как наследие праязыковой эпохи. Однако рассматриваемые формы стоят особняком и среди реликтовой лексики славянских языков, что свидетельствует об иноязычном источнике. При ближайшем их рассмотрении появляются основания для вывода о заимствовании их из иранской речи и определения сравнительно старой хронологии инфильтрации. Привлекаемый для процедуры этимологического анализа материал позволяет говорить об этих словах как элементах скифо­сарматского словаря.
  • Ескіз
    Документ
    Этимологические заметки по славянской лексике. 54–56
    (Вид-во Олександри Гаркуші, 2013) Іліаді, Олександр Іванович; Iliadi, А. І.
    (uk) У статті, що продовжує авторський цикл етимологічних досліджень слов’янскої лексики, зосереджені результати етимологічного аналізу ряду слів, що відносяться до найдавнішого хронологічного пласту слов’янского словника. Реконструйовані у процесі етимологічної процедури праслов'янскі форми, ізольовані в системі праслов'янького словотвору, становлять основу також і для відновлення відповідних індоєвропейських прототипів.
  • Ескіз
    Документ
    Ономастическая лексика и фантомы в праславянской реконструкции
    (ДонНУ, 2012) Іліаді, Олександр Іванович
    (Ru) В статье исследуется феномен лексических фантомов - праформ-фикций, появившихся в тех отечественных работах по реконструкции праславянского словаря, авторы которых используют предварительно не проверенный ономастический материал. Неправомерность выведения каждого из рассмотренных прототипов обосновывается специальным комментарием.
  • Ескіз
    Документ
    Лексичні архаїзми буковинського діалекту
    (2012) Іліаді, Олександр Іванович; Iliadi, O. I.
    (Uk) У статті пропонується етимологічний аналіз групи буковинських діалектизмів, успадкованих із праслов’янського словника.
  • Ескіз
    Документ
    Етимологічні етюди зі слов’янської історичної антропонімії
    (2014) Іліаді, Олександр Іванович
    (en) The author’s cycle of etymological research pertinent to the Slavonic vocabulary is continued, the etymological analysis results of a number of the words relative to the ancient chronological layer of the Slavonic vocabulary is given in the paper. Proto-slavonic forms, reconstructed in the process of etymological procedure, can be determined as an areally restricted derivatives.
  • Ескіз
    Документ
    К реконструкции некоторых праславянских лексем
    (КДПУ ім. В. Винниченка, 2015) Іліаді, Олександр Іванович
    (uk) У статті, що продовжує авторський цикл етимологічних досліджень зі слов 'янської лексики, наведені результати етимологічного анализу ряду слів, які належать до найдавнішого хронологічного шару слов’янського словника. Реконструйовані у процесі етимологічної процедури праслов’янські форми, з огляду на обмежену географію їхніх рефлексів, можуть бути визначені як регіональні утворення.
  • Ескіз
    Документ
    Еще раз о славяно-иранских параллелях
    (2012) Іліаді, Олександр Іванович
    (Uk) У статті, що продовжує авторський цикл етимологічних досліджень з індоєв­ропейської лексики, наведено результати етимологічного аналізу ряду слів, які від­носяться до давнього хронологічного шару іранського та слов'янського словника. Реконструйовані в процесі етимологічної процедури прослав 'янські форми, ізольо­вані в системі прослав 'янського словотворення, є основою також і для відновлення відповідних індоєвропейських прототипів.